Adam Dobie е един от онези специални хора, които могат да забъркат идеална фестивална програма, подбирайки и смесвайки популярни и непопулярни, но много яки групи. Прави това за най-големия румънски фестивал Electric Castle от няколко години. А след дни ще бъде специален гост на музикалната конференция So Alive в София (2-4 октомври).
През 2019 г. Adam става част от екипа на Electric Castle като стейдж мениджър, а две години по-късно вече скаутства за нови таланти, които да бъдат добавени в програмата. Първоначално търси банди само от Румъния и Унгария, но от 2023 г. отговорностите му се разширяват до откриване на таланти в цял свят. Именно той е човекът, открил и поканил нашите Hayes & Y за тазгодишното издание на Electric Castle.
Здравей, Адам. Ти си едно от имената на тазгодишното издание на So Alive Music Conference в София. Каква е темата, по която ще говориш на конференцията?
Adam Dobie: Много съм развълнуван да бъда част от панела „Balkan Beat (Outside the Box): Трансформиране на музиката на живо в Югоизточна Европа“. Ще обсъдя как смесваме традиционната музика от Югоизточна Европа с модерни стилове като електроника и хип-хоп. Всичко за създаването на динамични, междукултурни изяви на живо, които вплитат нашите балкански корени, като същевременно въвеждат свежи, съвременни елементи.
Ти си един от хората, които съставят програмата на фестивала Electric Castle. Колко още хора се занимават с това? Тази година имаше 250+ артисти.
Adam Dobie: Основният екип се състои от трима души, с няколко допълнителни куратори за по-малките сцени, особено за DJ сцените. Но ни помага и целият екип на фестивала. Част от работа на абсолютно всички, обвързани с фестивала, е да сме в тон (буквално!) с цялостното настроение. Electric Castle е съсредоточен върху музиката, но е нещо повече от това. За да запазим уникалната индивидуалност на фестивала, ние се стремим да създадем най-добрия афиш, който е в съответствие с нашата мисия:
Това не е лесна задача!
До миналата година се занимаваше с търсене на групи за фестивала предимно от Румъния и Унгария, но от тази година вече търсиш таланти по целия свят. Как стигна до българската банда Hayes & Y, която тази година свири на сцена Backyard?
Adam Dobie: Electric Castle винаги е бил платформа за артисти от Централна и Югоизточна Европа. През последното десетилетие представихме артисти от почти всяка страна в региона, включително Украйна, Латвия, Унгария, Турция, Молдова, Полша и наскоро България. За съжаление, много от тези артисти се сблъскват със същата липса на силни системи за поддръжка, за да повишат своята видимост. Така че фестивали като Electric Castle играят решаваща роля в осигуряването на достъп до международна публика. Попаднах на Hayes & Y, докато проучвах групи в Румъния, и те се открояваха както със звука, така и със сценичното си присъствие. Но не трябва да се дължи на късмет артисти като тях да бъдат открити и оценени!
С какво те впечатлиха Hayes & Y?
Adam Dobie: Дадоха ми настроение, което обикновено получавам от свежа група от Западна Европа.
Това е място, където обичаме да експериментираме, смесвайки жанрове като латино, психеделичен рок и поп музика в една вечер. Стана толкова популярна тази сцена, въпреки че много от артистите са относително неизвестни, че сериозно обмисляме разширяването на „експеримента“.
Те са българска група, но живеят и развиват кариерата си във Великобритания. Имаш ли впечатления и от други български групи? Заинтригува ли те нашата музикална сцена и с какво?
Adam Dobie: Да, бях наясно с инди влиянието на Манчестър при Hayes & Y. Но следя български групи от доста време. Виждал съм групи с фолклорни влияния, както и по-модерни изпълнения като „Оратница“. Миналата година открих Bulgarian Cartrader, за който знам, че е по-популярен в Германия.
Какво трябва да направи една група, за да свири на голям фестивал като Electric Castle?
Adam Dobie: Ние търсим личност и талант. Не очакваме артистите да са известни, но трябва да имат силно присъствие на живо. Представянето пред публика, която има 10 други сцени за избор, означава, че трябва да имат нещо завладяващо, за да задържи хората ангажирани. Успехът няма да се случи само заради страхотен концерт, но можете да започнете да го градите оттам.
Как се промени преживяването на фестивала през годините? Какво искат любителите на музиката от един фестивал, за да са сигурни, че ще се върнат следващата година?
Adam Dobie: Нещата се промениха и социалните медии играят голяма роля. Хората сега обръщат повече внимание на това, което артистите правят в Instagram, отколкото на това, което правят на сцената. Тенденциите понякога засенчват качеството, дори когато става въпрос за нещо толкова лично като музиката. Въпреки това, истинските любители на музиката все още идват в Electric Castle, за да открият нови изпълнители, не само за да видят големите имена. Ако можете да убедите дори един човек да добави нов изпълнител към своя плейлист, това е стъпка напред.
Кое е най-голямото предизвикателство пред един артист днес?
Въпреки че ни дели само една граница, румънският музикален бизнес е значително по-развит като индустрия от. На какво се дължи това и кои са основните области, в които бихте ни посъветвали да търсим и подобряваме?
Adam Dobie: Всяка страна може да предложи нещо уникално в музикално отношение. Да, помага да имате система за поддръжка – студия, събития и т.н. – но тези системи понякога могат да задушат автентичността. Важно е да намерите правилния баланс. Подобно на България, Румъния има много артисти, които са постигнали повече успех в чужбина, отколкото у дома. Не мисля, че сме твърде различни, но може би сме малко по-напред в развитието на индустрията.
Ти самият си музикант. Разкажи ми малко повече за тази си страна.
Adam Dobie: Започнах да свиря на пиано, когато бях на седем. След години на обучение по класическа музика се присъединих към първата си група, когато бях на 14 – траш метъл банда. Бързо осъзнах, че моето пиано не пасва на този стил. След това преминах към алтернатив, инди, фънк и шугейз. Свирил съм само в местни групи, но съм свирил и в Electric Castle. Групите, в които свирех, бяха Positive John (инди/фънк), Quantum Drive (shoegaze) и Autumn Hotel (алтернатива).
А обичаш ли да ходиш на други големи фестивали, за да се забавляваш, но и да търсиш артисти или някакви новости, с които да развиеш Electric Castle?
Adam Dobie: Обичам да посещавам големи фестивали! Миналата година отидох на метъл фестивал в Осло, Tons of Rock, където видях много групи, които слушах като малък. Освен това открих някои нови, които бих обмислил да поканя в Electric Castle.
Кой е последният фестивал, на който ходи за забавление, но и си „взе“ нещо за Electric Castle?
Adam Dobie: Последният шоукейс фестивал, на който присъствах, беше Usina в Люксембург, където си прекарах страхотно и открих артисти, които бих обмислил за бъдещи издания на Electric Castle.