Двете сестри Ива и Елена Тодорови, които се подвизават под общото име IVA, издадоха първия си албум, който се казва Beautiful Madness и има 7 авторски парчета. Само че, за тази две момичета съвсем не е достатъчно, дори не би било вярно, да пишем единствено фактите от новината за дебютната им тава. Тя е много повече чувства, и повод за лични размисли, отколкото музикално събитие за българската сцена (не че не е и такова). Затова ще започнем отдалеко за тях двете, за да ви преведем по тясната пътека на логиката в тази „лудост“, и накрая да си пуснете албума им и да го слушате с разбиране.
Във астрономията примери за забележително взаимодействие е галактическият сблъсък, който може да доведе до сливане на галактики. Точно такива две диаметрално различни галактики са Ива и Елена. Докато в една точно определена точка (музиката на IVA) двете не се пресичат. Сблъсъкът в нея не може да бъде избегнат, защото както в астрономията, така и при тях – той е често срещано явление по време на гравитационна еволюция. В превод – еволюция на звука, стила и разбирането на музиката, за които основните физични закони, включително гравитацията, не важат.
Често подобни сблъсци водят до сливания и до създаването на една нова, по-голяма и неправилна по форма галактика, тоест галактика, която не влиза в рамките на познатите елиптични или спирални галактики. Според учените всяка от тези неправилни галактики е уникална и неповторима по външността си и същевременно изключително ярка поради наличието на много звезден прах. По същата причини в неправилните галактики се образуват много нови звезди. Да, Ива и Елена определено са продуктивни.
Невероятно е колко директно, буквално и безкомпромисно могат да бъдат приложени законите на физиката към тези две момичета и тяхната музика. Към пътя им до момента и резултата от „сблъсъка“ помежду им.
НЕОБУЗДАНА СИЛА
Рационалната, подредена, склонна към перфекционизъм, през по-голяма част от времето с доста сериозно изражение и по-малка сестра Ива, и разпиляната, творчески неорганизирана в собствения си уютен хаос по-голяма сестра Елена, изригват в обща галактика преди 4 години. Точният момент е участието на Ива в музикалния формат „Гласът на България“ или още по-точно – излизането й от него, когато започва да работи по вече написани от Елена песни.
Първите им парчета са пълни с необуздана енергия. Чуйте само „Още време“.
„Просто агресивни, с много сила, която преобладава и стреля на посоки“, както ги определя самата Ива. Но с годините двете са ушили чудесни юзди на енергията си и днес галопират с нея през рок, джаз, соул, алтърнатив и какво ли още не. Добавят, където е необходимо и в прецизни дози, щрайх (като във Faithful, Hangman), тежка бас линия (с която започва Moses), дори рапиране в Black Ink, в която го комбинират с флейтата на Венци Трифонов и ужасно напрегната ритъм секция. Всичко това прави невъзможно определянето им като такива или онакива.
ДЖАЗЪТ
Но джазът е основната спойка. Всъщност Ива го преоткрива точно в периода, когато работи върху албума – 2018-2019 г., въпреки че тази музика винаги е била фон на ежедневието й.
усмихва се Ива и който разбрал – разбрал.
„Интересно е, че тя си избра джаза, а аз – Уудсток“, смее се Елена и чертае предишните граници на вече несъществуващите им отделни галактики. „Тази смесица се чува в самия албум, цялата сайкъделик част е смесена с джаз“, допълва тя. Двете най-добре осъзнават колко всъщност са различни. „Много е интересно, че сме отгледани в една къща от едно семейство, родени сме през два дни – тя е на 1 аз съм на 3 февруари, но всяка си избра нейното и като го смесихме стана готина еклектика. Като стигнахме допирната си точка се получи Beautiful madness“, допълва Елена.
В албума може да се намерят толкова много неща, че ни става по-интересно какво хората няма да откриято. Ето и какво отговаря Елена: „Няма да намерят решения, защото аз ги нямам. Имам истории.
Много бих искала хората, ако ще слушат тази музика, да седнат и да помислят. За мен е важно, когато отделяш безценното си време на един артист да го правиш правилно – да прочетеш, да чуеш, да изслушаш, иначе няма как да имаш мнение“.
ДВЕ ГОДИНИ ПО-КЪСНО
IVA започват работата по Beautiful madness още през 2019 г. „През лятото със сестра ми бяхме в Барселона (б.а. където Елена живее от 6 години) и си мислих, че имаме достатъчно песни за албум. Така й сервирах идеята“, разказва Ива, която паралелно с правенето на музика сбъдва детската си мечта и учи Архитектура в УАСГ. Свързват се с БНР, след като радиото вече е продуцирало техни проекти. „Минаха няколко месеца, подписахме договор. Всички аранжименти бяха готови още преди това. Октомври 2019-а влязох да запиша вокали. Елена си дойде декември и записа своите партии, и януари 2020 всичко беше готово. Но дойде COVID, миксът отне доста време, мастерът още повече. Всякакви глупости се случиха, забавиха се нещата, и така на 7 януари 2021 г. най-сетне взехме финализираните копия от албумите“, скицира накратко пътя на един диск от музиканта до слушателя Ива. С две думи:
…и двете избухват в смях, докато сме се разположили удобно между картините на баща им, големия режисьор и аниматор Николай Тодоров, който почина през 2019 г.
Неговото студио сега е тяхно убежище и там продължава да се твори. А сътвореното, тоест Beautiful Madness, двете са посветили на него.
БУНТЪТ
И въпреки че са канализирали агресията и суровата сила от първите си общи проекти, бунтът им съвсем не е затворен в клетка. Точно като в логото на групата (вдигнат среден пръст), дело отново на баща им, които застава и зад първите им видеоклипове. Още във видеото към първата им песен „Още време“ пък Ива разбива стени с чук.
Оказа се, че разбива стени и в живота. „Може би едно от най-ключовите неща, които успях да разбия е притеснението от каквото и да било. Разбрах, че е важно да се забавляваш, а другите неща се случват постепенно“, казва тя. За сестра и пък бунтът е в това да казва всичко, което й е на душата. „Затова ми харесва, че работим това, защото
Още повече ми харесва, че много често не ме разбират, а най-много ми харесва, когато не ме разбират правилно и успяват да се обидят“, казва момичето с глас като на Джанис Джоплин. Елена е половинката от IVA, която е все усмихната, пуска шеги, showgirl както подхвърля лековато.Още с пристигането на срещата ни обяви, че е по-голямата сестра, но само по документи, които пък губи толкова често, че и това не може да е доказателство. Излиза на концертите без да се подготвя, после смирено понася мъмрене от Ива и казва: „Всъщност Ива е голямата сестра. Ива е най-голямото в групата, затова и групата се казва IVA, а не Елена“.
СОФИЯ-БАРСЕЛОНА
Поради възрастта си логично Елена първа е започнала да се занимава с авторска музика. „Но откакто работим заедно много добре се чувствам, защото Ива е човек, който изпипва всичко и това на мен ми позволи да съм мързелив артист. Тя мисли по начин по какъвто аз не мога. Не мога да съм подредена и структурирана като нея“, признава Елена и пуска една дяволита усмивка. В IVA нейна отговорност са текстовете. Свири и на китара – нейната антена за прихващане на идеи, които в последствие Ива развива. Почти всичко става дистанционно между София и Барселона. „За мен правенето на музика е леко личен процес и винаги ми е било по-лесно да разработя някакъв аранжимент сама и да й го пратя. Тя ми праща идея за песен, аз я разработвам, доизпипвам и й я връщам“, включва се Ива.
В Beautiful madness всички текстовете са на английски. В комбинация с музика, която не може да затворим в географски координати, и по най-краткия път на логиката, това изглеждат съставки, целещи се в успех в чужбина. Елена веднага ни опроверга. Оказа се, че тя просто пише песни по-добре на английски. „Знам, че има прекрасни автори на български. Може би ще си го поставя за цел да се научи, защото езикът ни е прекрасен и аз го обичам. Харесва ми и да пиша проза на него и ми се получава“.
С няколко препращания между България и Испания, на финала слагат текста и всичко изглежда толкова лесно, когато го можеш. Когато свириш на пиано, китара, ударни, владееш програми за правене на музика, имаш талант… И го умножиш по две…сестри.
НАЧАЛОТО
А всичко започва преди много години от една малка китарка. Елена, като по-голяма, била записана на китара, а Ива – на пиано и хор, които всъщност „мразела“. Мечтаела за китарата на сестра си. Е, с упорития си характер постигнала своето – баща им й купил малка китарка. „Откакто я помня тя си дрънка“, връща лентата Елена.
НЕЩО РАЗЛИЧНО
Но какво им коства да правят нещо различно в България?
Tолкова просто обяснява нещата Елена. „Смятам, че сме се развили до такъв етап, че всяка една от нас има какво да каже и хубавото е, че това остава във времето. Все по-често, четейки книги, гледайки кино, си казвам „Мамка му, всичко е казано, всичко е направено!“. Но човек може да има свой прочит и да каже нещата по различен начин. Ако си достатъчно добър и правиш качествена музика, това ще е най-добрият ти бизнес, ако играеш дълга игра“, категорична е голямата сестра.
И вместо финал, ще припомним, че тези две коренно различни галактики, които се сблъскват в IVA, все пак са се родили от една обща гигантска творческа енергия – техния баща Николай Тодоров. Той формира вкуса и любовта им към изкуството. „Коренът е един, но с две разклонения.
казва Елена, която смята да скочи още по-дълбоко в следите на баща си и да пробва от солта на режисьорската работа. А ние трябва да почакаме още съвсем малко, за да видим резултата!