Лицата зад „Лицата на нощна София“

Малко повече от 4 години и близо 1000 концерта се оказаха достатъчни, за да съберем първата фотографска изложба на ЛИЦАТА. Тя носи името „Лицата на нощна София“. Нейните 20+ фотографии ще бъдат изложени от 16 до 30 януари в арт пространството на реновираните Централни Хали в София. Официалното откриване е на 16 януари от 18:30 ч, когато ще присъстват и авторите. Входът е свободен.

Ще видите:

Всички кадри са заснети през 2024 г. – година, в която публикувахме фоторепортажи от 200 концерта, включително 7 фестивала, и направихме десетки хиляди снимки. Арени ни бяха различни по големина събития в различни по големина локации в различни градове – малки и  големи клубове, зали, пространства, паркове, стадиони, пристанища, плажове. Принтовете, които ще бъдат изложени, са във формат 50х70 см, отпечатани във фото качество, и са посветени само на столицата. Градът, който се променя след залез и хората по улиците вече не бързат за работа, а бързат към местата, където ще нахранят душата си. Тротоарите танцуват в различен ритъм, защото зад открехнатите врати по тях, звучи музика, която все по-често е на живо. София, която не заспива, а живее „таен“ живот, ставащ достояние на все още малка на брой редовна публика, но опитващ се да догони европейските си „сестри“.

Големи и малки

 „Лицата на нощна София“ са и световни звезди като Роб Халфорд от Judas Priest и Thom Yorke, който гостува в София с групата The Smile, и български банди като ALI, Odd Crew, Me and My Devil, Цар Плъх, Hayes & Y и т.н.  От някои фотографии се лее джаз и фънк, от други звучи метъл и рок, трети вдигат адреналина с екстремни стилове като хардкор, а на места се прокрадва и old school хип-хоп. Това, което обединява иначе изключително разнообразните образи е главният герой в тях – емоцията, запечатана в един минимален отрязък от време, по-кратък от мигване. Тези мигове на изразена емоция се случват само на добрите концерти, там където артистите успяват да се свържат с публиката и да създадат малка, неустойчива вселена, която се пука като сапунен мехур малко след последния акорд.

А ето и кои са лицата от ЛИЦАТА, които бяха с камерите си в тези сапунени мехури, за да съберем „Лицата на нощна София“:

Румина Георгиева

„Концертната фотография е свобода“

Автопортрет

Малка, на вид крехка, но с дух на воин и смелост да влезе пред сцената в най-потния мошпит. Румина Георгиева е фотографът, които най-често снима концерти за ЛИЦАТА. Тя е студент по графичен дизайн и германистика. Но и продуктов и събитиен фотограф по професия. Още: меломан по природа и пианист – у дома. Търси фотографски предизвикателства в разнообразни стилове музика, но в плейлиста ѝ най-често звучат Rammstein, Muse, Yann Tiersen, System of a down, Gojira, Nightwish, Godsmack, Avenged Sevenfold.

Снима от 6 години. Първият концерт, на който е вдигнала обектив, за да „стреля“ е представянето на дебютния албум на Caliberty преди 3 години.

Марин Карастоянов

„Концертната фотография е страхотно удоволствие и възможност да чуя музика, която иначе няма да знам, че съществува“

Автопортрет

Марин Карастоянов често изневерява на фотографията с видео. Оттам е и осезателното усещане за кино в кадрите му. Той е и човекът зад камера във видео рубриката ни _SMALL TALKS_. Завършил е „Графичен дизайн“, но в момента се занимава единствено с фото и видео заснемане – от реклами до лични събития, от улична фотография до концерти. Прави го от 5 години. Първият си концерт снима през пролетта на 2022 г. и то точно за ЛИЦАТА – Arrested Development в клуб Терминал 1.

Музикалният му вкус е повече от шарен и може да вкара в един плейлист Молец, Rammstein и Welshly Arms. Той е и рап фенът в екипа, който слуша от Wu-Tang до Travis Scott.

Георги Ачов

„Концертната фотография е страст“

Георги Ачов. Автопортрет
Автопортрет

Георги Ачов е един от ветераните в екипа на ЛИЦАТА. Води (недостатъчно редовно) собствена рубрика в сайта – АНАЛОГ, в която публикува своите аналогови кадри от концерти. От години снима само на филм, било то 35 мм със своите камери Лайка, среден формат с Rolleiflex си или дори с Polaroid. По професия е финансист и не възнамерява да я замени за фотография. Камерата е неговото бягство от ежедневието и иска да остане такова. Започва да снима преди 16-17 години. Именно концерти. Преминава през различни дигитални решения, докато преди десетина години не хваща аналогова камера. Тя променя всичко и той започва да упражнява един от най-трудните стилове фотография, а именно концертната, с ограниченията на 35 мм филми.

Дълги години е официален фотограф на Hayes & Y, а много други български и чужди банди са използвали снимките му. Кадрите му са ставали обложки на албуми, като дебютната тава на One Day Less “Призми”, първия албум на GREESH “Звук” и едно от първите EP-та на Hayes & Y. Снимките му са се превръщали в плакати – разбира се на Hayes & Y за промо на турнета и за просторния материал за тях в сп. Forbes, на Lek City Case за първото им турне, на hug or handshake, френската сайкъделик банда Portron Portron Lopez, Guadalupe Plata, които използват негов кадър за всички промо материали за турнето си през 2024 г., което прелива и в 2025 г., Dion Lunadon, които, освен плакати, правят и тениски с негов кадър за зимното си европейско турне 2023/24 г.

Има  трета почетна награда – FIAP HM на 9-ти Международен фото салон „Музика в обектива“.

Михаела Йовчева

„Концертната фотография е едно преживяване – докосване до всяка емоция“

Михаела Йовчева е едно от новите и безкрайно талантливи попълнения на екипа. Запалва се по фотографията преди повече от три години, а за ЛИЦАТА снима от малко повече от година. Това крехко създание сърцато избира да поема концертите на някои от най-тежките банди и плува там в свои води.

Зад гърба си има вече една обложка на албум, която създава за тавата „Paranoia Playground“ на група Badcast, която излезе през 2023 г.

Завършила е дигитални медии и PR, и работи по специалността си. Паралелно се занимава и професионално с фотография и по-специално – семейна и събитийна. Обича да снима и на улицата. А какъв е саундтракът на ежедневието ѝ?! Често крайно разнообразен, но почти винаги гарниран с – Deftones, BMTH, Limp Bizkit и Megadeth.

Асен Георгиев

„Концертна фотография е да видиш как изглежда музиката“

Асен Георгиев Copyright: Licata.bg
Снимка: Иваничка Кючукова

Асен Георгиев е стрийт фотограф, с особена страст към музиката. Затова и започва да снима концерти през 2020 г., а само месеци след първите му кадри от участия на Sevi и Hellion Stone, се озова в ЛИЦАТА. Неговите кадри са извън общоприетите стереотипи за концертна фотография, защото Асен внася много от похватите, които използва в уличната си фотография и разказва истории през обектива си.

Въпреки че е завършил маркетинг и работи за софтуерна компания, Асен се занимава с фотография от дете. Дори първите му съзнателни спомени са от звука на семейния фотоапарат. Още в гимназията получава ценни уроци от самия Антоан Божинов, който го запалва финално по магията на рисуването със светлина. От тогава, че и до днес, камерата не слиза от ръцете му. Запечатва своите серии и единични фотографии по целия свят – от Мароко, Йордания, Куба, Боливия до селата около Перник, Видин, Симитли, или пък в ромските гета. Негови фотографии са публикувани в редица международни издания – Edge of Humanity, Street Photography Magazine, F Stop Magazine, The Pictorial List. Има участие и във финалните изложби на няколко конкурса – Фодар 2023 и „Анастас Карастоянов“ 2022 г. и 2023 г.

Калина Серафимова

„Концертната фотография е вихър от емоции“

Снимка: Биляна Атанасова

Калина Серафимова е професионален фотограф от 15 години. Посветила е таланта си на портретната, детска и семейна фотография, но и на семейни и корпоративни събития. Страстта си обаче отдава на концертната фотография. Може би, защото е дълбоко обвързана с музиката. Самата тя е завършила музикалното училище в Плевен със специалност ударни инструменти. 15 години се е занимава с това и като част от перкусионен ансамбъл Акцент, с който е обиколила Европа. Първите си концерти снима преди 14-15 години на любими български банди като Overgame и Ювиги.

Взима магистратура по Маркетинг, но и тя не отклонява вниманието ѝ. В крайна сметка завършва едногодишна школа по фотография към НАТФИЗ и продължава да работи единствено като фотограф. Нейни кадри са публикувани в редица списания като „Моето бебе и аз“, „9 месеца“, „Практическа педиатрия“, „Осем“, „Бизнес лейди“ и др. Лектор е по детска фотография към photoschool.bg. В продължение на няколко години, заедно със Станислава Славчева, издава ежегодния благотворителен „Бебеносещ календар“. 100% от приходите от него отиват в „Българската коледа“. Участвала е в изложби на фотоклуб „Плевен“, „Фотофиеста“ и фото група „Фото-Феникс“ и е подреждала самостоятелна изложба в градинката на „Кристал“ през 2022 г.

Нейната чувствителност намира най-добър резонанс в италианската музика, но Red Hot Chilli Pepers, Foo Fighters и Queen разнообразяват често плейлиста ѝ.

Иваничка Кючукова

„Концертната фотография е опит да капсулираш миг, който да успее да разкаже усещания“

Снимка: Марин Карастоянов

Главният редакатор на ЛИЦАТА хваща първата си фотокамера, аналогова, преди 20 години и завършва специализация по Фотография към Софийски университет. Писането обаче я открадва и тя му се посвещава напълно още докато учи „Журналистика“. Бързо се ориентира към музикалната журналистика, а за решението ѝ помага едно от първите ѝ работни места – култовият преди години сайт на клуб „О!Шипка“ – avtora.com. Завеждала е светския отдел във вестник „Стандарт“ и културния във вестник „Монитор“. През годините съчетава репортажите от концерти със снимане – one man show.

В последните 5 години се завръща сериозно и ежедневно към фотографията, която превръща в професия. Основният фокус на интересите ѝ са концертите в малки клубове и български банди, и предизвикателствата, които произтичат от това да работиш сред публиката, без определено място за фотографите и често – без добра светлина. През 2023 г. неин кадър на Zakk Wylde печели Златен медал на 8th Photo Contest Bulgaria.

Фотографските ѝ търсения значително влияят и на музикалните ѝ такива. Възпитана от рок и метъл класиките, вкусът и се е простирал през годините през блус, хип-хоп, джаз и фънк, до екстремните стилове. Днес в плейлиста ѝ влизат най-често песни на групи, който е открила в мрежата предишните дни без да се ограничава от стилово. Гарантирано място има за нова българска музика – Me And My Devil, Цар Плъх, Odd Crew, Hayes & Y, Lavasonic, чужди изпълнители като Ren и Sivert Hoyem и винаги за недостижимия Freddie Mercury.

Четете още по темата