Най-впечатляващата продукция, разпъвана в България. Това е неоспоримият факт за концерта на Ed Sheeran снощи (31 август), на Националния стадион, организиран от Fest team. Разпродадено предварително, шоуто събра 60 000 зрители в София, които наистина се забавляваха, пееха и танцуваха. С една дума – причиниха си щастие, превърнаха деня си в необикновен. Точно каквато е целта на музиката на живо без значение жанра.
САМ
Рижавото момче с китара излезе малко след 20:00 часа на сцена, разбира се, грандиозно. Сваленият купол-видеостена на съоръжението се вдигна с фойерверки, след като отброи последните 10 минути преди лайфа. Шест колони с видеостени под формата на перца за китара обикаляха в околовръст кръглата сцена по средата на терена, а върху нея беше само Ed Sheeran, китарата му и една лууп машина. И тениската му с надпис “SOFIA”.
Музикантите от скромния му бенд бяха разположени на малки платформи в подножието на всяка една от кулите с мултимедия, напълно извън фокуса на интерес. Те бяха само поддържаща част от шоуто, което 33-годишния англичанин износи сам. Пред очите на публиката, в реално време и с помощта на лууп машината си, той записваше и наслагваше вокали и инструментал, за да сглоби хитовете от сетлиста си.
МЕГА ПРОДУКЦИЯ
И, да, въпреки дълбоките ми съмнения, той успя да „напълни“ сцената. За това несъмнено му помогна и технологичното чудовище, което бяха сглобили на Националния стадион. Кръглият подиум, върху който стоеше Ed Sheeran беше оборудван с външен ринг, който се въртеше. Благодарение на него звездата постоянно правеше пълни обиколки, дали с потичване на по-енергичните песни, или застанал на едно място пред микрофона за баладите. Средната част на сцената се издигаше нагоре и се спускаше надолу, като под краката му подът също беше видеостена. От основната кръгла видеостена, която още в началото се издигна над сцената, се спускаха от време на време десетина по-малки, подобни на полилеи.
КАКВО ЧУХМЕ?
Изключвайки за миг грандиозната техническа подготовка на този концерт и пиротехниката, която се включваше почти на всяко парче, Ed Sheeran всъщност успя да управлява 60 000 абсолютно сам с една китарка. Не губеше контакт с публиката и между песните, когато не спираше да говори и разказва историите на парчетата си или да демонстрира английското си чувство за хумор на тема дъжда, който се изсипваше на кратки интервали над София. За “Galway Girl” към него на сцената се присъедини цигуларката Alicia Enstrom, а подгряващият го Calum Scott се върна на сцена, за да изпълнят заедно песента му „You Are the Reason“. Първото гостуване на Sheeran в София беше разнообразено и от едно парче извън стандартния му сет лист – “I See Fire”, написано за саундтрака на филма „Хобит“.
ФИНАЛЪТ
Малко повече от два часа след началото и 22 изпълнени песни, кръглата видеостена се спусна над сцената и закри Ed Sheeran, давайки сигнал на публиката да настояват за бис. И разбира се такъв имаше и беше най-енергичната част от иначе романтичния и баладичен концерт на англичанина. Той се върна на сцена в тениска на английския отбор „Ипсуич“, от който наскоро си купи акции, за още три песни – “You Need Me, I Don’t Need You”, “Shape of You” и “Bad Habits”. С тях закова точно два часа и половина на сцена, през което време публиката се забавляваше, танцуваше и пееше, двойки се прегръщаха и целуваха, телефони светеха като хиляди светулки в нощта. Всички празнуваха.
Няма да пропусна и подгряващите артисти. Първа на сцената се качи Михаела Филева, а след нея британецът Colum Scott, който пътува с Sheeran на турнето му. Всъщност Scott е много приятен поп артист, който прекрасно направи прехода към хедлайнера.
ПОВЕЧЕ ОТ КОНЦЕРТ
Дали концертът на Ed Seeran беше най-мащабната продукция, идвала у нас? Не знам. Но не всичко се измерва в брой тирове. Със сигурно беше най-впечатляващата. Не знам дали беше и най-посетеният концерт, състоял се в България. Все пак преди ремонта Националният стадион разполагаше със 75 000 седящи места, които бяха съкратени до 43 000.
Но този концерт може да се окаже нещо много повече в бъдеще. Може да се превърне в следващото стъпало за концертния бизнес в България, върху което щом се качим, може да очакваме още актуални световни артисти да ни гостуват. Може да постави България на картата на A list музикантите, за които българите пътуват по цял свят. Може би Ed Sheeran направи услуга на всички, без значение дали харесват или мразят музиката му, като ни отбеляза като подходяща концертна дестинация за свои колеги от всички жанрове. Защото бизнесът и мениджърските екипи не се делят на стилове, а на печеливши и губещи.