„Самотният бегач на дълго разстояние“, знаковият сборник с разкази на британския писател Алън Силитоу, от няколко месеца е с ново издание и корица от издателство „Кръг“. Какво по добро време, политическа и социална ситуация, от днешните, за преиздаване на класиката на „сърдития млад човек“ Силитоу?!
Още преди да разлистя книгата, очите ми се приковаха в корицата на Дамян Дамянов и неговия безлик образ от заглавния разказ. Безлик, затова и универсален, за всички герои бунтари или маргинали, зависи от гледната точка, в творбите на писателя.
Сборникът събира девет разказа и всички те са посветени на обикновените, незабележими хора от предградията, тънещи в бедност в средата на 20 век. Учители, работници, хулигани, домакини, алкохолици, самотници, самоубийци, дребни хитреци, такива персонажи населяват редовете, изписани от Силитоу.
Без значение дали пише от първо или трето лице, без задължително да е подчертано толкова дебело като в едноименния разказ „Самотният бегач на дълго разстояние“, светът, който гради писателят, се дели недвусмислено на „те“ и „ние“. „Те“ ограничават свободата, поставят правила, „ние“ ще си я вземем насила или ще умрем. Тази свобода води героите му, а другото ѝ лице е анархията.
Езикът е суров, също като героите на Силитоу. Уличен, идващ от там, където се ражда вдъхновението му. Езикът е умишлено „беден“ по същата причина. Персонажите са с ограничен речник, изказват мислите си с едни и същи думи, сленгове, възклицания, пренасят те там, на мръсния тротоар, в бедния квартал, където хлапетата събират угарки от цигари, а бащите са най-тъжната и отчайваща гледка.
И всеки един от тези герои, без значение дали е джебчия мислител като в „Самотния бегач…“, учител воайор като „Мистър Рейнър, учителят“ или загубеняк педофил като в „Позорът на Джим Скарфдейл“, е непроменим, неразрушим и цялостен във всичките си недостатъци. Тъжно непроменим. „И пак ще вървя по този път, дори ако попадна отново в мрежата на любопитните полицаи“, казва главният герои юноша в „Самотният бегач…“.
Заради тази хармония между език, характери на герои и обстоятелства, в които са поставени, разказите на британеца оживяват и стават толкова пълнокръвни. Но за това има още една причина. Силитоу често вплита биографични елементи в творбите си. Самият той произхожда от работническо семейство и му се налага да загърби училище още на 14, а по-късно става един от така наречените „Сърдити млади хора“, движение на писатели и драматурзи на Острова през 50-те. Дори и за кратко, движението има силно влияние в обществото. Творбите на неговите представители са гневни, често анархистични, сочещи неравенствата и лицемерието в обществото. Те имат своя правда, своя мяра за честност, и силно пренебрежение към „праведниците“.
И въпреки че е лято, този иначе култов и толкова британски сборник с разкази не е четиво за плажа. Не му отива пясък, а по-скоро самота и тишина.